Html kursy dla początkujących (7) - jak wstawić komentarze

Komentarze

Komentarz w kodzie jest to coś czego przeglądarka nie przeczyta i co nie pojawi się na stronie. Używa się go aby czasowo ukryć jakaś część strony. Głównym zadaniem komentarza jest dodawanie opisów kodu. Jeśli kod jest skomplikowanyi chcemy żeby ktoś inny go łatwiej odczytał stosujemy komentarze.

<!–   ten teks nie pojawi się na stronie //–>

Nagłówek strony www czyli <head>  </head>

To wszystko co umieszcza się wewnątrz znaczników <head>    </head> to są informacje dla przeglądarki, wyszukiwarek. Są to tzw. meta tagi.  Jest ich dużo, różnych. Opiszę tu najważniejsze i najczęściej stosowane.

  • kodowanie polskich znaków
  • odwołania do arkusza stylów
  • tytuł <title>    </title> – bardzo ważny ze względu na pozycjonowanie, powinien być inny dla każdej podstrony. Jest to tytuł, który pojawi się w wynikach wyszukiwania.
  • description czyli opis – pojawia się w wynikach wyszukiwania jako krótki opis strony


Zakończenie

Opisałam tu podstawowe znaczniki html. Niektóre, rzadziej używane,  tylko wspomniałam, a nie których w ogóle nie wymieniłam, gdyż wyszły już z użycia.
Jak widać przy pomocy html można zrobić stronę www ale będzie ona wyglądała bardzo ubogo.

Html to podstawa, na której buduje się stronę przy pomocy styli. O stylach będzie w kolejnym poradniku.

Obecnie, w zasadzie html/css służą do tworzenia szaty graficznej strony, motywów. Można przy pomocy html/css zrobić mini stronę składającą się ze strony głównej i paru podstron czy pojedyńczą squeeze page. Jednak aby stworzyć bardziej rozbudowaną stronę warto korzystać z gotowych systemów zarządzania treścią, napisanych w języku php, jak np. WordPress lub joomla.

 

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.