Kontynuuję temat przedstawienia galerii zdjęć w motywie Monstroid2 dla wordpress. Tym razem przesledzę jakie opcje proponuje Power Builder, który pozwala na znaczne rozbudowane wyglądu stron i wpisów na wordpressie.

Carousel

Jest to typowy suwak, który pokazuje zdjęcia wyróżniające wpisów z wybranych kategorii lub tagów. Jeśli wyłączymy tytuły i zajawkę wpisu oraz napis “więcej” mamy galerię samych obrazków.

Slajdery

Wspaniale nadają się do przedstawiania galerii obrazów, szczególnie że oszczędzają miejsce, gdyż na wierzchu pokazuje się tylko 1 obrazek, a pozostałe przewijamy jeśli chcemy. Ich wadą jest wielkość czyli zdjęcia musimy starannie przygotować i skadrować. Do slidera najlepiej nadają się zdjęcia poziome, a nie zawsze takie mamy.

Monstroid2 motyw wordpress slider

Moduł “Post slider” pozwala na wstawienie na stronę takiego właśnie slidera, który pokazuje obrazki wyróżniające wpisów.  Problem jest taki, że obrazki są duże, na całą stronę.  Jeśli obrazki wyróżniające są pionowe, cały slider jest tak wielki, że nie sposób zobaczyć całego obrazka bez przewijania w pionie. Przewijanie zaś utrudnia obejrzenie obrazka w całości. Jeśli tworzymy małą stronę należy odpowiednio przygotować zdjęcia aby były poziome i niezbyt wysokie.

Post Slider wygląda naprawdę fajnie. Fragment wpisu ładnie wpływa od dołu, co daje ciekawy efekt animacji. Niestety przy pionowych zdjęciach jest po prostu zbyt wielki.

Moduł Slider

To jest właśnie typowa galeria przewijających się zdjęć, która nie zajmuje miejsca na stronie.  Zdjęcia w tym przypadku nie są związane z wpisami lecz trzeba je dodać z biblioteki mediów.  Slider ma mnóstwo opcji jak dodatkowe zdjęcie na tle właściwego zdjęcia, wpływające napisy, parallax i wiele innych. Wadą jest jedynie wielkość zdjęcia. Obrazki muszą być przycięte do odpowiedniej wielkości i najlepiej poziome, w przeciwnym razie są za duże i nie widać całości na jednym ekranie.

Screen poniżej pokazuje jak można użyć mały slider, a obok kolumnę z treścią. Slider jest responsywny i dopasowuje się do wielkości kolumny.

moduł slider power builder monstroid2 motyw wordpress

 

Moduł Image

Pozwala na dodanie zdjęcia do wpisu lub strony, podobnie jak zwykłe, standardowe dodawanie obrazka z biblioteki mediów wordpressa. Moduł ten ma dużo większe możliwości niż standardowe funkcje wordpressa.  Mamy opcję pozwalającą na otwarcie większego zdjęcia w lightbox. Mamy też fajny efekt zasłonięcia obrazka kolorem po najechaniu myszą. Możemy wybrać ikonę która się wtedy pojawi. Efekt jest trochę bez sensu bo każdy chyba wie co będzie gdy klikniemy na obrazek i nie musimy tego podpowiadać ikoną, ale efekt ten jest modny na stronach www. Warto tu ustawić krycie z przezroczystością, aby pod spodem widać było obrazek. Efekt, gdy po najechaniu myszą obrazek się zaciemnia i na środku pojawia się ikonka, nie ma żadnego praktycznego uzasadnienia, ale jest fajny i lubiany na stronach www.

Możemy też ułożyć zdjęcia jako siatkę (jeśli zdjęcia są równej wielkości) lub efekt typu pinterest (jeśli zdjęcia mają różną wielkość).  Wadą układu typu Pinterst/Masonry jest puste miejsce u dołu, gdyż zdjęcia nie równają ładnie do dolnej krawędzi. Ale można ten efekt zminimalizować przez nadanie kontenerowi parent ciemnego tła.

Galeria posiada ciekawy i lubiany efekt “lazy load” pozwalający aby zdjęcia wpływaly na stronę w momencie przewijania do dołu.

Moduł ten pełni rolę galerii złożonej z małych obrazków. Wadą tego rozwiązania jest konieczność dodawania każdego obrazka ręcznie. W tym przypadku moduł ten nie zastąpi standardowej galerii wordpressa, gdzie można wybrać wiele zdjęć na raz.

monstroid2 motyw wordpress moduł image

Motyw Monstroid wydaje się być stworzony dla stron firmowych, gdzie nie prezentuje się dziesiątków zdjęć, lecz raczej najważniejsze dokonania firmy.  W tym przypadku twórcy nie przewidzieli stron, które już wcześniej posiadają dziesiątki zdjęć. Stare galerie tworzone jako standardowe galerie wordpressa pokazują się jako slider i nie można tego zmienić w opcjach motywu. O ile pamiętam w motywach opartych o wcześniejszą wersję cherry taka możliwość była. Nie ma problemu jeśli tworzymy nową stronę, wtedy możemy dodawać nowe zdjęcia przy pomocy modułu Image. Ale perspektywa przerabiania starych galerii, jeśli na stronie jest ich kilkadziesiąt lub kilkaset, nie jest przyjemna.

Slider jako taki jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie że nie zabiera miejsca na stronie. Problem pojawia się wtedy, gdy zdjęcia są duże i nieskadrowane. W takim przypadku slider przekracza wielkość jednego ekranu i trzeba go przewijać, ponadto skacze jeśli pomieszane są zdjęcia małe i duże.

W zasadzie na stronach firmowych nie daje się ogromnej ilości zdjęć, aby nie męczyć potencjalnych klientów wielką ilością danych do oglądania. Nawet w przypadku portfolio artystycznych zaleca się aby dodawać tylko najlepsze, wybrane prace. Są jednak strony z założenia posiadające ogromne ilości zdjęć. Problem galerii wyniknął w trakcie modernizacji strony organizacji opieki nad zwierzętami. Strona ta posiada duże ilości galerii zdjęć zwierząt do adopcji i adoptowanych, dodawanych w przeciągu ostatnich kilkunastu lat. Perspektywa ręcznego podmieniania kilkudziesięciu galerii nie jest zachęcająca.

Slider kiepsko spełnia swoje zadanie bo zdjęcia są duże i przekraczają wielkość ekranu zmuszając oglądającego do przewijania. Znacznie lepsze są w tym przypadku galerie z miniaturkami, gdzie oglądający wybiera, którą miniaturkę chce powiększyć.

Organizacja opieki nad zwierzętami uznała slider za “do przyjęcia”. Na swoich prywatnych stronach wyłączyłam slider przy pomocy skryptu dodanego do motywu potomnego.

Kolejnym sposobem tworzenia galerii zdjęć są wpisy specjalne. Motyw Monstroid2 oferuje wpisy typu: Projects, Team, Services i Testimonials. Są to rodzaje wpisów bardzo przydatne na stronach firmowych.

Wpisy typu Projects służą do przedstawiania wykonanych prac w portfolio lub wykonanych już projektów firmy. Dlatego najlepiej nadają się do prezentacji zdjęć. Opiszę je w kolejnym wpisie.

5 Comments
  1. Bardzo ciekawy materiał. Mam jednak problem z Power Builderem a konkretnie z slajderem. Na stronie którą dołączam działa slajder na stronie głównej.
    Chciałem zrobić slajdery dla ciekwszych zdjęć jako odrębne wpisy i w nim wstawiam slajder ale mimo ustawienia dokładnie takich samych parametrów pokazuje się slajder, który na szerokość (cały zakres) wyświetla się poprawnie ale zamiast pełnej wysokosci mam tylko górną połowę. Jaka może być tego przyczyna?
    http://rataje-dobra-szkola.pl/index.php/galerie/spacer-po-szkole/

  2. Bardzo inspirujący blog. Lubię stronki tego typu. Fajnie i szybko się to czytałlo.

  3. Super przedstawione. Wasze pomysły zawsze mi się podobają, Blog dodaje energii do zmian.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.