Favicon - co to jest?

Co to jest favicon? Otóż jest to mała ikonka, która pojawia się po lewej stronie adresu na pasku przeglądarki.

Paweł Krzyworączka w newsletterze dotyczącym sprowadzania odwiedzających na stronę zaleca stworzenie favicona. Favicon sprzyja dobremu pozycjonowaniu strony. Ułatwia wyróżnienie je na tle innych.
Jeśli ktoś doda Twój serwis do “Ulubionych”, wtedy również wędruje tam Twój favicon. Będzie przypominał o Tobie temu komuś za każdym razem, gdy zajrzy on do “ulubionych”. I częściej kliknie. Favicon zwiększa Twój profesjonalizm, pokazuje Twoją dbałość o szczegóły i zwiększa zaufanie do Twojego serwisu – tym samym do Ciebie.

Jak wstawić favicon na stronę?

Jest to obrazek o wymiarach 32×32 pixele. Można go zrobić w jakimkolwiek programie graficznym. Może mieć format jpg, gif, lub png. PNG jest o tyle dobry, że ułatwia stworzenie pliczku o przezroczystym tle. GIF umożliwia zrobienie favicona animowanego.

Statyczna strona www

Na zwykłą stronę www wstawia się ikonke o nazwie favicon.ico (wystarczy zmienić nazwę pliku graficznego).
Następnie w sekcji head głównej strony index.html wstawia się 2 linijki kodu:

Strona dynamiczna w joomla

Służy do tego wtyczka Phoca Favion, ze strony http://www.phoca.cz/
Wystarczy pobrać ikonkę z dysku. Trywialnie proste.

Blog WordPress

Wybrałam wtyczkę All in One Favicon. Działa poprawnie chociaż miałam kłopoty z załadowaniem wtyczki. Pobieranie z dysku nie działa zbyt dobrze. Najpierw ją trzeba pobrać. Potem wybrać jeszcze raz z biblioteki mediów, kliknąć wstaw do wpisu i dopiero wtedy pojawia się w ustawieniach wtyczki. Wtedy trzeba zapisać ustawieni i tyle. W końcu udało się pobrać i ikonka działa.

Oczywiście aby pierwszy raz zobaczyć ikonke, trzeba wykasować historię przeglądarki.

W przypadku bloga wordpress wydaje się, że wtyczka nie jest bezwzględnie konieczna. Mam kilka blogów. Wgrałam na serwer ikonkę favicon.ico. Jeśli otwieram blok z adresu będącego podstroną domeny wtedy automatycznie pojawia się favikon głowny. Natomiast jak otwieram blok w adresie subdomeny wtedy ikonka się nie pojawia i trzeba zastosować wtyczkę.

Inna wtyczka to cbnet Favicon – umożliwia dodanie favicona.

Przy pomocy serwisu http://convertico.com/ – można przekonwertować plik png na ico.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.