Facebook slider dla joomla 3

Nie bardzo lubię wszelkiego typu wysuwacze-przeszkadzacze na stronach www, z wyjątkiem menu rozwijalnego. Menu rozwijalne na dobre zadomowiło się na stronach www, gdyż oszczędza miejsce. Nadal panuje moda na łączenie mediów społecznościowych ze stronami www. One również zajmują miejsce dlatego umieszcza się je poza stroną. Jeśli ktoś chce, może sobie kliknąć na czubek zakładki i wysunąć to co go interesuje.

Ciekawe wysuwane linki społecznościowe można stworzyć na stronie przy pomocy skryptu jquery. Ładny wysuwacz z linkami do mediów społecznościowych umieściłam na swojej stornie na temat grafiki.

W przypadku joomla najlepiej posłużyć się wtyczką. Przetestowałam kilka darmowych wtyczek tego typu. Najczęściej korzystają one z pozycji Debug w motywie joomla. Korzystam z upodobaniem z frameworka T3 i tutaj napotkałam na problem. T3 niewłaściwie wyświetla tego typu wtyczki w pozycji debug. Pojawiają się one na samym dole strony, a powinny wysuwać się z jej brzegu. Na forum frameworka znalazłam sugestię aby wtyczki umieszczać w pozycji Footer a nie Debug. Okazało się to trafnym rozwiązaniem.

Wbrew pozorom darmowych wtyczek tego typu nie ma zbyt wiele. Odrzuciłam przestarzałe i znalazłam 2 ktore spełniają swoje zadanie.

Perfect Everything in Everyway for Joomla

Wtyczka ta posiada wersję darmową i płatną. Darmowa zupełnie wystarcza w celu dodania wysuwanego slidera z Likeboxem facebooka.

W dokumentacji radzą aby umieścić go w pozycji Debug, lub dorobić tę pozycję, jeśli jej nie ma w motywie.

Aby umieścić slide należy utworzyć moduł i wstawić go do pozycji Debug ( w przypadku frameworka T3 raczej pozycja footer). Warto oznaczyć Ukryj tytuł. Należy ustawić Przypisz do pozycji menu – na wszystkich stronach.

W zakładce Content wstawiamy link do strony na Facebooku, wysokość i szerokość. W wersjach płatnych mamy też do wyboru różne wzory.

Wysuwające się okienko Facebooka jest dość małe. Jeśli ustawimy Show posts aby pojawiały się wpisy z facebooka to musimy je przewijać w małym okienku.

W zakładce Location & Effects, po kliknięciu na Advanced możemy ustawić miejsce wyświetlania banerka.

Facebook Slider Widget

Jest to bardzo prosty widget, który dobrze działa w frameworku T3 (pozycja footer). Pozwala na ustawienie po lewej lub po prawej stronie ekranu, oraz na niewielkie ustawienia likeboxa facebooka. W sumie wystarczy, nic więcej nie potrzeba. Jednak wyświetla link do autora.

 

2 Comments
 1. Moim zdaniem lepiej przerzucać się z joomli na wordpressa, o wiele wygodniejszy CMS :).

  1. Trudno powiedzieć. Przede wszystkim wordpress jest bardziej przyjazny dla użytkownika. Dostępne jest też dużo przydatnych wtyczek i to darmowych. Zdecydowanie wordpress jest lepszy dla mniejszych stron.
   Mi przeszkadza w wordpresie niemożliwość uporządkowania mediów. Jak jest bardzo dużo zdjęć to wszystkie są na kupie i trudno jest znaleźć jakieś wybrane w bibliotece mediów. Ale w sumie nie każdemu to potrzebne.
   Joomla ma więcej możliwości i nadaje się na większe serwisy. Niestety coraz więcej przydatnych wtyczek jest płatnych i ta tendencja rośnie. Przy każdej migracji do nowszej joomli praktycznie musiałam rezygnować z przydatnych funkcji, bo nowsze wersje wtyczek są już płatne. Jeśli strona jest firmowa i przynosi dochód to co innego. Ale dla stron prywatnych to nie ma sensu płacić. Kiedyś miałam ogłoszenia, katalog na stronie. Musiałam z nich zrezygnować, zresztą bez żalu bo nie przynosiły korzyści.
   Teraz z kolei odpada mi możliwość tworzenia ankiet bo wtyczka ACEpolls jest płatna dla joomla 3.
   Ale joomla 3 jest coraz bardziej wygodna i chyba już koniec problemów z migracjami. Została mi jeszcze jedna strona do przeniesienia na joomle 3.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.