Elementy nagłówka i stopki strony internetowej

Elementy nagłówka i stopki strony internetowej

Strona, szczególnie strona firmy, powinna posiadać pewne typowe elementy jak nagłówek z głównym menu, część główną oraz stopkę.  Nagłówek najczęściej stanowi zajawkę strony czyli tę części, która zachęca do pójścia dalej. Obecnie nagłówek często obejmuje całą przestrzeń do zgięcia, czyli cały ekran bez przewijania.

Zobaczmy jakie są podstawowe elementy nagłówka i jak to zadanie spełnia motyw  wordpress Monstroid2 TemplateMonster, który pozwala na wybór spośród 7 rodzajów nagłówków.

Elementy nagłówka

 • nazwa lub logo firmy z linkiem prowadzącym do strony głównej – najczęściej w lewym górnym rogu. Monstronid2 pozwala na ustawienie logo w zakładce General site settings. Jeśli logo nie jest potrzebne możemy wybrać tekst aby zamiast logo wyświetlić nazwę witryny.  Monstroid umożliwia edycję czcionki, wielkości, pogrubienia itd tego napisu.
 • tagline, który pełni rolę dodatkowej informacji lub hasła reklamowego. W wordpressie jest to opis strony, który pojawia się pod nazwą strony.  Monstroid2 pozwala na włączenie lub wyłączenie tagline w zakładce Tożsamość witryny.
 • główne menu – Monstroid2 pozwala na wybór tradycyjnego menu lub tzw. hamburger menu z prawej lub lewej strony.  Mamy możliwość ustawienia wygodnego Sticky menu, czyli menu które przykleja się do górnej krawędzi po zjechaniu na dół.
  • Ciekawym elementem są podpisy pod elementami menu. Można je włączyć lub nie.
 • hero image lub slider – obecnie do standardu stron weszły duże zdjęcia na całą stronę lub slider z przewijającymi się zdjęciami. Na tle zdjęcia można umieścić napisy, hasła reklamowe, linki.  Slider można stworzyć przy pomocy widgetu Smart Slider, który umieszczamy w polu Header Fullwidth Area. Slider pobiera obrazek, tytuł  z wpisów z wybranej kategorii. Innym sposobem umieszczenia tzw. hero image jest edycja strony głównej przy pomocy wtyczki Power Builder. Dodajemy sekcje i nadajemy jej tło obrazkowe, następnie wewnątrz sekcji dodajemy napisy. Power Builder oferuje również kilka rodzajów sliderów wyświetlających zdjęcia lub wpisy.

Dodatkowe elementy nagłówka, które mogą być przydatne aby dać użytkownikom dodatkowe informacje:

 • Top Panel, czyli dodatkowy pasek przy górnej krawędzi. Może zawierać dodatkowy tekst oraz dodatkowe menu.
 • Wyszukiwarka
 • Header contact block – dodatkowy pasek pod Top panel, który ma do dyspozycji 3 pola, gdzie można dodać przydatne informacje, np. adres, telefon, email, które będą od razu widoczne dla klientów.
 • Call to action button –  dobrze widoczny przycisk na poziome menu, który najczęściej służy jako przycisk bookowania, zakupu, czy inny ważny link, który ułatwia użytkownikowi kliknięcie od razu bez czytania strony. Dodajemy go w zakładce Header – Header elements.

header monstroid template monster

Stopka

W stopce najczęściej umieszczamy dane mniej ważne ale przydatne. Z reguły tu daje się krótki opis witryny, dane adresowe, mapkę dojazdową. W przypadku blogów osobistych tu dajemy krótki opis autora bloga.

Motyw Monstroid2 pozwala na umieszczenie:

 • dodatkowego menu w stopce,
 • logo stopki
 • dodatnie bloku kontaktu, gdzie można umieścić 3 krótkie bloki tekstu, najczęściej wykorzystywane jako dane adresowe
 • ustawienie ilości pol widgetów od 1 do 4

footer monstroid template monster

One Comment
 1. dzięki wielkie za pomoc, miałam straszny problem z tym motywem, dzięku twoim wpisom udało mi się go dostosować 🙂

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.