Elementor - rodzaje treści

Elementor - rodzaje treści

Dowiemy się jak zrobić niektóre elementy strony głównej w elementorze. Przypominam, że wtyczka Elementor stanowi element motywu wordpressa Monstroid2 w najnowszej wersji.

Kafelki z ikonkami i krótkim podpisem to często używany element stron www, szczególnie stron firmowych. Przydaje się głównie do szybkiego zaprezentowania usług firmy. Najczęściej element ten ma 4 kolumny i 2 wiersze aby pokazać 8 rodzajów usług, które firma oferuje. Można pokazać mniej. Element ten umieszczamy zazwyczaj na stronie głównej, gdzieś na dole, aby klient szybko zorientował się co firma oferuje i czym się zajmuje.

Jak zrobić taki element w Elementorze

Aby zrobić element z ikonkami od nowa musimy dodać nową sekcję do strony. Najeżdżamy myszą na sekcję poniżej aby pojawiły się opcje: Dodaj sekcję, Edytuj i Usuń sekcję. Jak się zdążyłam zorientować sekcje dodawane są u góry, dlatego trzeba działać na sekcji poniżej. Klikamy i dodajemy pustą sekcję.

Pola nowej sekcji pozwala na wiele możliwych akcji.

  • Magic button pozwala na wybranie predefiniowanych bloków. Jest ich naprawdę dużo. Wystarczy wybrać blok, który najbardziej odpowiada profilowi naszej firmy i stronie jaką chcemy stworzyć. Następnie zmieniamy dane na własne i już.
  • Dodaj szablon – mamy tu całe mnóstwo, po prostu ogrom, szablonów do wyboru. Możemy też wybrać własny szablon. Jest to przydatne jeśli robimy na stronach podobne elementy. Aby nie robić ich od nowa zapisujemy je jako szablon i wykorzystujemy.
  • Dodaj nową sekcję – tu możemy od razu wstawić sobie kolumny i mamy 12 układów do wyboru. Po wybraniu któregoś z układów możemy przeciągnąć odpowiedni blok/widget myszą. Powstaje wówczas układ całej sekcji, czyli nie możemy na przykład dodać nagłówka u góry do tej sekcji. Pracujemy na wybranym układzie kolumn.

Przy okazji klikając prawym przyciskiem myszy pomiędzy sekcjami lub w polu nowo utworzonej, pustej sekcji otwiera się okienko z opcjami: kopiuj całą zawartość, usuń cała treść. Okienko to dotyczy nie tej sekcji lecz całej strony. Jeśli klikniemy “usuń” zostanie usunięta cała zawartość strony. Nie ma obawy, nic się nie zapisze dopóki nie klikniemy Aktualizuj. Nieopatrzne kliknięcie można odwołać.

Załóżmy, że chcemy wypełnić całą sekcje od nowa przeciągając widgety do środka. Korzystamy z menu Elementora po lewej stroni i klikamy na małe kwadraciki po prawej stronie aby wyświetlić możliwe do dodania elementy. Wybór jest ogromny.

Przydałby się jakiś nagłówek sekcji. Przeciągamy myszą nagłówek z elementów podstawowych. Po lewej stronie w oknie Elementora pojawiają się opcje:

  • treść – to możemy wpisać treść nagłówka, wybrać rozmiar tekstu, tag html, dodać link do nagłówka, ustawić wyrównanie tekstu,
  • styl – tu ustawiamy kolor tekstu, cień tekstu, typografię. Opcje typografii pozwalają na edycję tekstu, np. odstępy pomiędzy listerami, czcionka itp. Często nagłówki podaje się kapitalikami – opcja ta trochę niejasno nazywa się “Przekształcenie”.

Blok z obrazem, blok z ikoną

Element z ikonką i krótkim napisem to blok z obrazem lub blok z ikoną. Przeważnie wstawiamy kilka takich bloków dlatego też należy najpierw utworzyć odpowiedni układ kolumn pod nagłówkiem.

Preciągamy pod nagłówek element o nazwie Sekcja wewnętrzna, który utworzy nam układ 2-kolumnowy. Aby dodać więcej kolumn klikamy prawym przyciskiem na ikonkę edycji kolumny w lewym górnym rogu kolumny. Możemy wybrać Duplikój, dzięki czemu już zrobiona kolumna się zduplikuje i oszczędzamy sobie czasu. Lub klikamy Dodaj nową kolumnę.

Mamy już wybrany układ kolumn i przeciągamy widgety blok z obrazem lub blok z ikoną.

Blok z obrazem pozwala na dodanie własnego obrazka, który będzie służył jako ikonka. Blok z ikonką pozwala na dodanie ikonki, wybranej spośród ogromnej ilości dostępnych ikonek.

Animacje na stronach www cały czas są w modzie. W tym przypadku w predefiniowanym elemencie zastosowano wjazd kafelków od lewej. Efekt ten został dodany do elementu kolumny. Biorąc pod uwagę kafelki możemy edytować osobno zarówno boks jak i widget będący w boksie. Efekty animacji znajdują się w opcjach zaawansowanych. Jest to Animacja Wejścia.

Do samego widgeta Blok z obrazem możemy dodać do obrazka także animację po najechaniu.

Blok może również otrzymać obramowanie lub jakże modne i ładne obramowanie z cieniem. Opcję tę, czyli blok z cieniem, znajdziemy w ustawieniach zaawansowanych. Innym elementem animacyjnym jest tło po najechaniu myszą.

Zazwyczaj nie daje się obramowania czy też tła do elementów z ikonką. Mają one tylko zasygnalizować rodzaje usług oferowanych przez firmę i nie zatrzymywać oglądającego stronę na tym elemencie. Najczęściej znajdują się one na zwykłym, białym tle lub na tle strony aby nie przytłaczać oglądającego zbytkiem udziwnień. Nie musimy ze wszystkich bajerów korzystać.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.