Dokumenty googla

Dokumenty googla są świetną alternatywą dla pakietu office, który trochę kosztuje. Zastanawiałam się nad instalacją open office. Niestety swoją pracę zapisuję w tabeli excela. Nie wiem czy stary grat, na którym pracuję wytrzyma 2 duże pakiety biurowe.
Na dobrą sprawę dokumenty googla w zupełności wystarczą do tego aby raz na pół roku napisać pismo urzędowe. Szczególnie, ze fire fox posiada spellcheck czyli można pisać korzystając ze sprawdzania pisowni.
Krótki kurs korzystania z dokumentów googla:

Lekcja 1 – zakładanie konta na google i tworzenie dokumentu

Lekcja 2 – drukowanie dokumentu

Jeszcze raz o dokumentach googla

Okno dokumentów googla

Sorki ale screencasty dość długo się ładują a mój głos sepleni. Popracuję nad poprawą tych screencastów.

Przy pomocy dokumentów googla można również konwertować pliki innych formatów niż Worda.

* Pliki programu Microsoft Word (.doc, .docx), tekst w formacie OpenDocument (.odt), tekst w formacie StarOffice (.sxw)
* Tekst sformatowany (.rtf), zwykły tekst (.txt), HTML (.htm, .html)
Konwertuj prezentacje – do 10 MB na plik:
* Pliki programu Microsoft PowerPoint (.ppt, .pps)
* Pliki programu Microsoft Excel (.xls, .xlsx) i arkusze kalkulacyjne w formacie OpenDocument (.ods).
* Wartości rozdzielane przecinkami (.csv)

Dostaje czasem w pracy pliki docx, odt lub inne i musiałam szukać w sieci jakiegoś sposobu ich odczytania. Okazało się, że bez problemu można posłużyć się Dokumentami Googla. Służy do tego funkcja Prześlij plik.
Funkcja ta przesyla plik z dysku do naszych dokumentów.

Jak piszą można też skonwertować pliki pdf oraz pliki graficzne. Jeszcze tego nie próbowałam ale może to być przydatne. Zdarzało mi się dostawać teksty w pdf zawierającym plik graficzny z tekstem. Tekst musiałam wtedy ręcznie przepisywać.

Bardzo przydatny jest spellcheck w dokumentach googla. Szczególnie, jak się pracuje na różnych komputerach i nie wszędzie mamy zainstalowany spellcheck w offisie.
Słowniki można doinstalować.
Wystarczy kliknąć na jakiś wyraz prawym przyciskiem myszy, wybrać języki i dodaj słowniki. Następnie wybrać język, który potrzebujesz z listy, zainstalować i ponownie otworzyć fire foxa.
Potem można przełączać języki – prawym przyciskiem mysz kliknij na tekst – języki – wybierz potrzebny język.

2 Comments
  1. Ja osobiście używam google dla firm -> skrzynke mailową w firmowej domenie i udostępniam pracownikom dokumenty do wspólnej edycji. Często też tworze specyfikacje dla projektów korzystając z google docs i ogólnie jeżeli chodzi o google docs najbardziej chwalę sobie możliwość jednoczesnego dostępu do pliku i jednoczesnej edycji przez wiele osób ;).

  2. Z dokumentami google pracuje już od dłuższego czasu i bardzo to sobie chwalę. Zdarza pracować mi się na różnych komputerach i w różnych miejscach dlatego zalety wirtualnego dokumentu są dla mnie nie do przecenienia. Ostatnio także najpierw piszę artykuł w dokumencie google a następnie przenoszę na blog. Po za google ostatnio również Microsoft za darmo udostępnia wirtualny pakiet office. Taki Word ma ograniczenia – nie można tworzyć dokumentów wielostronicowych, ale po za tym jest to w pełni darmowy word. więcej o tym pisałem w artykule http://edycja-tekstu.pl/wirtualny-dysk-na-twoje-dokumenty/ Pozdrawiam

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.