Co sprawia że strona www jest miła dla oka

Strona www istnieje dla jakiegoś celu. Aby te cele osiagnać umieszcza się na niej najważniejsze elementy, które powinny być w widoczny sposób zaakcentowane np. będzie to jedyny element w kolorze jasnym i rzucającym się w oczy. Jeśli nie zaznaczymy najważniejszych elementów, wszystko będzie się zlewać i użytkownik nie będzie wiedział w pierwszej chwili jaki jest cel strony. Temu właśnie celowi służą strony podzielone w poziomie na kilka sekcji: na górze największe elementy, dużo przestrzeni, kontrastowe kolory, im niżej tym elementy są ciaśniej, ułożone są w więcej kolumn, mają mniejszą czcionkę i są mniej rzucające się w oczy.

Jak  uwypuklić najważniejsze elementy?

 • Miejsce na stronie – Główny element, najważniejszy powinien obejmować najwięcej miejsca na stronie i być zaakcentowany kolorem, większą czcionką. Z kolei inne elementy powinny zajmować mniej miejsca i być mniej zaznaczone zgodnie z ich hierarchią ważności. Im ważniejszy element tym zajmuje więcej miejsca na stronie i posiada najwięcej przestrzeni. Elementy mniej ważne mogą być gęściej umieszczone. Ludzie przyzwyczaili się do oglądania z góry do dołu, dlatego elementy w kolejności ważności powinny być też tak ustawione.
 • Kontrast – Elementy najważniejsze, np. przycisk kontaktu, powinny być zaakcentowane kontrastowymi kolorami.
 • Harmonijne rozmieszczenie elementów na stronie daje wrażenie stabilności i równowagi. Strona nie wygląda dobrze gdy po jednej stronie znajdują się jakby cięższe elementy niż po drugiej. Może to być harmonia symetryczna, gdy po obu stronach jest mniej więcej taki sam ciężar, lub asymetryczna gdy optyczny ciężar jest rozłożony równomiernie. Asymetrię niesymetryczną spotyka się częściej na stronach www. Można ją uzyskać np. w taki sposób, że jeśli po jednej stronie znajduje się większy element to po drugiej jest mniejszy ale gęściej zapełniony, mniej przestrzeni, mniejsze odstępy między wierszami tekstu.  Kwestia harmonii przypomina zagadnienie kompozycji obrazu, gdzie ważne jest aby unikać wrażenia że coś się przewróci, spadnie. Np. jeśli na obrazie znajduje się duży element w lewym górnym rogu to widz odnosi wrażenie że ten obiekt zaraz spadnie. Nie ma tego wrażenia gdy obiekt znajduje się po prawej.
 • wyrównanie elementów – krawędzie elementów powinny do siebie pasować a  sąsiadujące odstępy powinny być równie względem siebie. Dlatego przydatne są wszelkiego rodzaju siatki lub gridy.
 • powtarzanie elementów nadaje stronie spójność. Regularność i powtarzanie tych samych elementów na wszystkich podstronach pomaga użytkownikowi przyzwyczaić się do rozkładu strony i łatwiej wyszukiwać informacje. Przykładem może być podwójny tytuł – większemu tytułowi towarzyszy mniejszy podtytuł. Jeśli na stronie są np. 3 ramki w poziomie to każda powinna mieć podobny układ.
 • kierunek zwiedzania strony – strona powinna być tak zrobiona aby prowadziła wzrok odwiedzającego po najważniejszych elementach. Większość ludzi czyta od lewej do prawej i z góry na dół i w ten sposób też ogląda się stronę www.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o projektowaniu stron lub wiedzieć czego oczekiwać od projektanta pobierz artykuł na temat projektowania stron

6 Comments
 1. Przede wszystkim ważne jest to by strona była przejrzyście zrobiona, była prosta w obsłudze i by miała w sobie to coś. Bo jak da się za dużo ozdobników, to będzie tego za dużo i zapewniam na takiej stronie długo nie zagościmy. Niech będą przemyślane i skrupulatnie przygotowane, a najważniejsze rzeczy wyróżnione.

 2. Od jakiegoś czasu odwiedzam twojego bloga i nadrabiam zaległości z przeszłości. każdy Twój wpis zawiera ogrom przydatnych informacji, które nie raz przydadzą się mi i innym. Dzięki

 3. Aby strona www była miła dla oka musimy zadbać o wiele elementów. Design jest bardzo ważny, bo wiele osób tak jak w życiu prywatnym zwraca uwagę na wygląd zewnętrzy tak w internecie ważny jest wygląd naszej strony. Drugą sprawą jest treść. Też musi być interesująca i zachęcająca. Kopiowanie ma bardzo krótkie nogi.

 4. Człowiek zwraca uwagę na kolory, kształty. Strona musi mieć dobry design. Dzisiaj szarobure stronki nikogo nie ciekawią. Oczywiście treść jak najbardziej wciągająca, bez tego to nawet gdyby design był powalający, czytelnik odpuściłby sobie blog czy artykuł.

 5. Design ma duże znaczenie. Lecz nie tylko to jest ważną rzeczą. Ogromną rolę odgrywa również tekst, nie należy o ty zapominać.

 6. Dzisiaj wygląd strony ma bardzo ważne znaczenie, i jeżeli treść nie jest na odpowiednim poziomie to strona się nie obroni. I odwrotnie też. wygląd i treść musi być na tym samym poziomie, i oczywiście mam na myśli że na odpowiednim wysokim.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.