Cherry Framework 5

Cherry Framework 5

Cherry framework stworzony przez firmę Template Monster jest frameworkiem na podstawie którego można utworzyć własny motyw wordpressa. Ostatnio została uruchomiona nowa wersja cherry 5.

Kiedyś korzystałam z frameworka Thematic, potem zaczęłam tworzyć własne motywy. W międzyczasie okazało się, że projekt Thematic umarł śmiercią naturalną. Postanowiłam zapoznać się z innym frameworkiem, który pozwoli na szybkie tworzenie własnych motywów, zamiast tworzyć coś od podstaw. Jak piszą twórcy praca z tym frameworkiem jest trywialnie prosta, dokumentacja obszerna, wszystko można.

Instalacja

I tu się zaczynają schody, gdyż paczki frameworka nie da się po prostu zainstalować tak jak każdego innego motywu. Póki co w dokumentacji znajduje się tylko opis, jak podłączyć moduły frameworka do motywu. Nie da się ukryć, że wymaga to dobrej znajomości php.

Framework w wersji 4 instalujemy przy pomocy darmowej wtyczki, która normalnie jest przystosowana do instalacji zakupionych motywów premium i życzy sobie podania numeru zakupionego motywu. Tego nie mamy czyli trzeba wybrać Try Demo theme.  Po wpisaniu adresu email wtyczka bez żadnych pytań zaczyna coś instalować i okazuje się, że jest to framework w starszej wersji czyli 4. Można też zwyczajnie zainstalować ręcznie, następnie dodać wtyczki i motyw potomny (jeśli chcemy sami tworzyć motyw) lub motyw płatny.

Spodziewałam się czegoś podobnego w przypadku cherry 5, przy którym jego twórcy zachęcają, że jest bardzo łatwy i szybko można się zorientować w jego działaniu.

Z tego co udało mi się zorientować, nie jest obecnie dostępny pełny framework, lecz zestaw modułów, który można użyć do budowy motywu lub wtyczki. Jak się dłużej poszuka, można znaleźć przykładowy motyw, do którego można podłączyć framework wersja 5 i wszystko działa.  Może przydałaby się bardziej łopatologiczna informacja, żeby oszczędzić użytkownikom czasu na szukanie i dociekanie.

Nic tak nie irytuje w sieci, jak brak podstawowych informacji. Moim zdaniem na każdej stronie czy serwisie internetowym powinna być podstrona z informacjami całkowicie podstawowymi – co to jest i do czego służy – dla tych, którzy pierwszy raz widzą dany serwis.  Serwisy, które uważają się za przyjazne dla użytkownika tego nie oferują. To nie jest jednostkowy przypadek ale plaga. Wchodząc na taki serwis nie rejestrujemy się ochoczo  lecz chcemy wiedzieć czy jest on przydatny. Jednak zamiast prostej informacji dostajemy hasła reklamowe jakie będziemy mieli korzyści.

Ostatnio zajęło mi chyba 2 godziny zorientowanie się do czego służy serwis szukający pracowników z polecenia. Akurat było mi to potrzebne, bo normalnie opuszczam serwisy, gdzie znajduję reklamowe zachęty zamiast rzetelnej informacji. To się nazywa przerost copywritingu nad przydatną informacją. Z jednej strony właściciele serwisów nie chcą robić wrażenia że ich strona jest dla dzieci. Z drugiej strony tracą nowych klientów, bo ludziom szkoda czasu na doszukiwanie się informacji.

Ale to taka dygresja, chyba nie na temat.

Cherry framework 5 jest obecnie w wersji beta. Czyli można testować i zapoznawać się. Pewnie twórcy pośpieszyli się z ogłoszeniem wydania frameworka, kiedy jeszcze nie zdążyli dodać pełnej dokumentacji.

Niemniej jednak framework wygląda zachęcająco, przeglądają poprzednią wersję 4, i warto śledzić jego rozwój i poczekać na pełną wersję.

 

 

One Comment
  1. Niesyty, nie ma na stronie motywy potomnego. Sam framework występuję jako zestaw modułów na postawie którego można budować motywy i wtyczki. Tak, w takiej postacie jest to raczej rozwiązanie programistyczne, ale gdy pojawi się motyw potomny oparty o Cherry Framework 5.0, będzie to rozwiązanie dla początkujących.
    Przykładowy darmowy motyw zbudowany za pomocą Cherry Framework 5.0 można pobrać na stronie https://www.templatemonster.com/pl/szablony-wordpress-59560.html

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.