Blog dla emeryta (3) - na razie porażka

Ktoś, już nie pamiętam kto, rzucił pomysł, że można zachęcać ludzi do pisania blogów. Szczególnie że wielu ludzi, szczególnie starszych, ma wartościową wiedzę, którą mogliby się podzielić, gdyby tylko dać im możliwość wypowiadania się w sieci.

Nie jest to jednak takie proste, o czym ja się przekonałam na przykładzie pewnej mojej znajomej.  Zastanawiam się w czym tkwi błąd i kto go popełnił.

Nie znam zbyt wielu emerytów. Paru znam i raczej nie są zainteresowani pisaniem blogów. W ogóle nie interesują się internetem. Ale spotkałam pewną znajomą, z którą zaczęłyśmy korespondować mailowo. Twierdziła, że bardzo interesuje się internetem, chodzi do kafejki internetowej, marzy o tym żeby mieć własnego bloga.  Rok czasu chodzi na kurs komputerowy, który się niedługo kończy.

Zaoferowałam swoją pomoc i opisałam w mailu co i jak może zrobić, żeby założyć sobie własnego bloga. Przeraziłam ją tym do tego stopnia, że stwierdziła, że się do tego nie nadaje, że to ją przerasta, że porywa się z motyką na słońce, że jest za stara itp.

Napisała mi, że nic z tego nie rozumie i że już nie chce więcej o tym słyszeć. Szukała w książkach wyjaśnień, na temat tego co jej napisałam (zamiast po prostu zapytać) i nie znalazła. Musi się jeszcze dużo uczyć – kolejny rok na kursie komputerowym. Wtedy będzie za pan brat z komputerem.  I to wszystko mi napisała mailem co by znaczyło że jest za pan brat z komputerem bardziej niż większość ludzi.

Ludzie jakoś nie pytają tylko od razu twierdzą, że się nie nadają.

W sumie rozumiem ludzi, którzy twierdzą, że nie mają czasu. To oczywiście totalna wymówka, bo zwyczajnie ich to nie interesuje.

Ale jeśli ktoś twierdzi, że bardzo go to interesuje, a jednocześnie przerażają go bardzo proste rzeczy, to co to może znaczyć. W sumie można do sprawy podejść na luzie i pobawić się. Nie ma presji czasu, żadnego szefa, który nad tobą stai.

Emerytom nie wystarczy pokazać jak założyć i prowadzić bloga. Trzeba mieć jakieś specjalne podejście. Ale jakie …..

 

Wiele określeń, jakie Pani uzywa, dotyczacych internetu, pisząc do mnie,po prostu jest dla mnia niezrozumiała.Wertuję książki,nie pomaga. Ja wiem, że używa Pani słów”internetowych”, które każdy użytkownik powinien znac, ale widocznie jestem za głupia,albo porywam się z motyką na słońce. Pani ma duze doświadczenie w kontaktach z internetem, jest Pani młoda, a wiec
mądrzejsza ode mnie, ja tego po prostu nie rozumiem.I kropka.

 

6 Comments
 1. A ja chętnie podejmę się stworzenia takiego bloga.Jestem emerytką od kilku lat Z komputerem nie mam problemów. Trochę piszę dla siebie i znajomych.
  Na początku pewnie będę potrzebowała pomocy przy jego założeniu.

  1. Przede wszystkim ważne jest aby zastanowić się po co ma być ten blog. Niektórzy moi znajomi chcą mieć bloga tylko dlatego aby się sprawdzić, czy sobie z tym poradzą. A gdy przychodzi do prowadzenia go to nie wiedzą o czym pisać.
   Bloga nie pisze się dla siebie (też można ale po co) lecz dla ludzi, którzy będą go czytać.
   Ale jeśli ktoś pisze ciekawe teksty, ma wartościową wiedzę do przekazania to na pewno warto prowadzić bloga.
   Tak zwane “zarabianie na blogu” można między bajki włożyć. Na samym blogu jako takim nie da się zarabiać. Dlatego jeśli ma to być hobby to wystarczy założenie bloga na wordpress.com.

 2. Ta wtyczka antyspamowa odrzuca bardzo dużo wartościowych komentarzy 🙁 na jakich zasadach ona działa?
  Myślę że taka postawa jak opisałaś nie jest typowa akurat dla starszych ludzi 😉 Jedna osoba z pewnością nie może być traktowana jako grupa odniesienia a znam wiele młodych osób które zachowują się analogicznie.

 3. Ojjj dodaje żeby mi powiadomka na maila przyszła ;( gapiostwo :(.

 4. W zasadzie zgadzam się,dodam jeszcze,że postawę emeryta “uprawia z równym powodzeniem większość młodych.Emerytom wybaczam bo zderzyli się nieznanym, młodym nie bo wychowali się w atmosferze cyber środowiska ,bezmyślnie wyciskają klawiatury komórek i laptopów, żeby sobie “zajebiście” porozmawiać używając maksimum 20 słów i “polukać” na obrazki. Można być starcem majac dwadzieścia lat.
  Większość emerytów nie ma motywacji,mają z czego życ w przeświadczeniu,że swoje zrobili.Dodam,że za miesiac będę obchodził 70-te urodziny, mam dwie strony internetowe,jednego bloga,Fanpage na FB i mam zamiar mieć więcej.Na blogu zarobiłem 4,90PLN z nadzieją na więcej ale mam go 3-ci miesiąc ,jak tak dalej będzie to za 10 lat uzbiera się okrągła sumka 588 zł,z czego bardzo sie cieszę.

  1. Te rozmowy ozywając maksimum 20 słów są chyba typowe dla młodych. Szczególnie irytujące i nie idzie się dogadać. Szczególnie lubię dostawać czatowe maile: 3 słowa i obowiązkowo bez podpisu.

   Z moich obserwacji wynika, że ogromna ilość emerytów korzysta z sieci, zakładają blogi i doskonale im idzie. Zauważyłam jedna tendencje, która moim zdaniem jest błędem. Ich głowna motywacja to wyzwanie “czy ja osobie poradze? i czy mi sie uda?” – taki eksperyment bo internet to przeciez domena młodych. Błędem jest brak planu co chcieliby konkretnie osiagnąć w sieci.

   Internet stał się tak powszechnie dostępny że już znika myślenie, że na komputerach znają się głownie chłopcy ze szkoły podstawowej. Jakieś 10 lat temu gdy zmagalam sie z instalacją neostrady (potrzebna była starsza wersja explorera na co raczej trudno wpaść samemu) to pan w obsłudze klienta spytał czy nie mogę poprosić jakiegoś młodego kuzyna zamiast wydzwaniać do obsługi technicznej.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.