Blog dla emeryta (1)

Dostałam ostatnio maila od znajomej, która jest już na emeryturze ale postanowiła zgłębić tajniki internetu. Chodzi do kawiarenki internetowej, gdzie stała się gwiazdą bo tak dobrze jej idzie. Chce mieć swojego bloga ale nie po to żeby na nim zarabiać lecz po prostu umieszczać własne teksty i po prostu robić coś nowego i ciekawego.

Niby dlaczego emeryt nie miałby zarabiać na blogu? Zarabianie cały czas źle się kojarzy, jakbyśmy robili coś złego. Zarabianie samemu i dawanie komuś zrobić sprawia, że pieniądze są w ruchu i wprawiają w ruch rozwój cywilizacyjny. Pieniądze same w sobie nie są złe. Znane powiedzenie w biblii tyczy się nie samych pieniędzy, lecz raczej ludzkiej chciwości. Pieniądze są motorem wszystkich działań, gdyż spełniają potrzebę przetrwania, która jest główna w piramidzie masłowa. Walka o przetrwanie bywa ostra, dlatego wini się pieniądze o całe zło tego świata. Tak czy owak sporo ludzi, nie wyłączając mnie, ma problem mentalny z zarabianiem.

Niektórzy też mają problem mentalny z posługiwaniem się internetem bo wydaj im się, że są za starzy. Bo utarło się, że Internet jest dla młodych. Że młodzi wszystko łapią w lot, a im ktoś jest starszy tym ma mniejszą zdolność uczenia się. To też jest mit. Dzieci musza chodzić do szkoły i się uczyć niemal przymusowo – bo wcale tego nie lubią.  A ilu rzeczy na codzień uczy się dorosły tego jakoś tak nie widać, bo nie chodzi do szkoły.

Jedna z moich znajomych nie lubi spraw komputerowych. Wszelkie moje próby nauczenia jej czegoś spełzły na niczym. Za to perspektywa jeżdżenia do banku i stania w kolejkach spowodowała, że błyskawicznie nauczyła się płacenia przez internet.

Dziecko, które jedzie za granicę, błyskawicznie uczy się języka obcego – bo chce się bawić z miejscowymi dziećmi i nie przejmuje się, że powie coś źle. Dorosły jedzie do pracy i latami nie poznaje języka – bo myśli że to dla niego, nie chce mu się, rozmawia głównie ze swoimi, boi się kompromitacji i popełniania błędów itp.

Moja znajoma martwi się, że nie poradzi sobie ze stroną www. Zastanawia się czy musi uczyć się html i css. Z jednej strony ją to ciekawi a z drugiej przeraża, że jej się nie uda. Boi się, że nie da sobie rady.

Kiedyś żeby zrobić stronę www trzeba było znać html. Dziś dostępne jest gotowe oprogamowanie – do tego darmowe – które pozwala zainstalować serwis internetowy, który prowadzi się po prostu wpisując treść strony do formularza. Takim najbardziej przyjaznym i najłatwiejszym oprogramowaniem jest wordpress.  Jest sporo takich systemów np. joomla, ale dla początkujących najłatwiejszy jest wordpress.

Kolejną sprawą, która martwi emerytów są koszty. Skoro strona czy blog mają tylko stanowić hobby i nie będą na siebie zarabiać, to po co za to płacić.

Warto mieć bloga. Wielu ludzi ma wiedzę, którą warto się podzielić, hobby o którym warto pisać, czy coś tworzy.  Jednak nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów.

Dlatego powstało wiele serwisów, gdzie można założyć bloga za darmo. Np. blogger (www.blogger.com), wordpress (www.wordpress.com)

Wystarczy wpisać darmowy blog w wyszukiwarce i wyskakują tony wyników.

Takie rozwiązanie ma swoje wady:

  • trzeba spełnić jakieś wymagania np. dodać ileś tam wpisów miesięcznie
  • szatę graficzną wybiera się z proponowanych szablonów, czyli nie ma nad tym pełnej kontroli
  • nie można mieć domeny jakiej się chce (ale to nie problem dla tych, którzy chcą wszystko za darmo bo za domenę sie płaci)
  • nie można dodawać wtyczek takich jakie się chce
  • serwis może zostać zlikwidowany i wtedy tracimy całą włożoną pracę

Ale jeśli ktoś ma wartościową wiedzę, którą chce przekazać to lepiej zrobić takiego bloga niż wcale.

W kolejnym odcinku wyjaśnię dokładnie o co chodzi z tym html i za co się płaci, żeby mieć stronę internetową.

 

 

 

 

 

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.