Jak sprzedawać na stronie www

Nie mówię tu o zarabianiu na programach partnerskich czy sposobach zarabiania w sieci ale o sprzedawaniu fizycznych produktów.

Myślisz o założeniu prostego sklepu internetowego, np. robisz artystyczną biżuterie i chcesz ją sprzedawać. Albo działasz w mlm i chcesz prowadzić sklep. Jesteś osobą początkującą i nie chcesz zbyt wiele inwestować. Zastanawiasz się co właściwie wybrać. Czy potrzebny ci sklep czy lepiej po prostu założyć stronę www, a kupujący będą się z tobą kontaktować emailem.

Pomijam tu kwestię znalezienia niszy, stworzenia biznes planu i założenia działalności gospodarczej bo nie jestem ekspertem w tej dziedzinie.

Co ci będzie potrzebne i co warto wybrać?

Domena

Domena jest to adres pod którym twoja strona lub sklep będzie widziany w sieci. Domena jest płatna rocznie. Warto się dobrze zastanowić nad wyborem domeny, gdyż w momencie zmiany domeny możemy stracić cały wysiłek na pozycjonowanie.

Hosting

Założenie domeny nie oznacza jeszcze założenia strony. Potrzebne nam będzie miejsce na pliki na jakimś serwerze czyli hosting. Hosting płatny jest również rocznie lub czasami miesięcznie.  Wybierając hosting warto zastanowić się nad sprawa transferu. Jeśli zużyjemy transfer to nasza strona przestanie być wyświetlana. Dlatego jeśli planujesz duży sklep z dużą oglądalnością warto wybrać hosting z dużym limitem transferu albo bez limitu.

Oprogramowanie

Kolejną rzeczą będzie oprogramowanie, które zainstalujesz na serwerze i które stworzy twoją stronę www. Obecnie nie robi się już stron w html, w plikach tekstowych.  Instalujesz oprogramowanie, które dynamicznie tworzy twoją stronę, a ty po prostu wpisujesz treści do formularza. Jest to duże ułatwienie.

Myślisz na początku, że właściwie po co ci od razu sklep. Czy wystarczy założyć stronę, wstawić na nią opisy produktów i po prostu sprzedawać? Oczywiście tak. Kupujący mogą zamawiać towar mailem. Ty im podasz cenę, dostaniesz przelew lub wyślesz towar za pobraniem i już.

Taki sposób płatności jednak odstrasza wielu ludzi bo nie mają do ciebie zaufania. Nie wiedzą kim jesteś i nie chcą przelewać pieniędzy. Lepszym rozwiązaniem są płatności przez internet – wystarczy kliknąć, połączyć się z bankiem i zapłacić.

Niezłe rozwiązanie to założenie konta paypal i utworzyć przycisk Kup Teraz. Jednak tworzysz jeden przycisk dla jednego produktu, jeśli jednak masz tych produktów dużo będzie sporo pracy z utworzeniem tych przycisków.

Sprzedaż prze zwykłą stronę www jest dobre jeśli masz kilka lub kilkanaście produktów. Wpisanie tych produktów, dodanie opisów i zdjęć nie zajmie ci zbyt wiele czasu. Można zrobić stronę w wordpressie lub joomli i dodać produkty jako artykuły.  Joomla umożliwia dodatkowo podział strony z artykułami na kolumny. WordPress wyświetla wpisy jedne pod drugim, chyba że znajdziesz lub kupisz odpowiednią wtyczkę. Natomiast jeśli chcesz mieć np. produkty wyświetlone w rzędach po 3 to najlepszym rozwiązaniem jest joomla gdzie ustawiasz sobie ilość artykułów w kolumnie i czy mają być wyświetlane w pionie czy w poprzek.

Wyobraź sobie jednak, że musisz wprowadzić do sklepu kilkadziesiąt lub kilkaset produktów. Dodawanie ich jako artykuły lub wpisy na blogu jest bardzo uciążliwe. Musisz ręczenie dodać zdjęcie, ręcznie wpisać link do jakiejś formy zakupu. Wpisy nie układają się równomiernie bo jeden tytuł jest krótszy drugi dłuższy. Jeśli myślisz o tym aby komuś zlecić wprowadzanie danych to najłatwiej jest aby ta osoba po prostu wpisywała w rubryki formularza.  Nie musi tekstu rozplanowywać, edytować. Taką możliwość daje specjalne oprogramowanie do tworzenia sklepów internetowych.

WordPress

Możesz stworzyć sklep przy pomocy wtyczek. Z darmowych masz m.in. eshop lub WP e-commerce. Oba przetestowałam pobieżnie. E-commerce ma niepełne tłumaczenie na polski i trzeba je samemu dokończyć.  Niezbyt ładnie wyświetla się na blogu więc wtyczka wymaga albo szablonu albo sformatowanie cssu samemu.

Eshop bardziej mi się podobał choćby ze względu na dużą ilość opcji. Ale nie znalazłam tłumaczenia na polski. Można pobrać plik tłumaczenia i samemu go sobie przetłumaczyć przy pomocy poedit.

Jest też płatny TradeMatik. Nie przetestowałam go ale zapewne to najlepsze rozwiązanie.

Joomla

Bardzo dobra wtyczka Virtue Mart – jest prawie całkowicie spolszczona (spolszczenie pobiera sie z sieci i po prostu instaluje), poza nielicznymi angielskimi słówkami. Bardzo łatwa konfiguracja. Właściwie wszystko jest intuicyjne. Nie potrzeba kupować kursów bo można się samemu zorientować. Specjalny szablon dla virtue mart można kupic na template monster, jednak są one dość drogie. Ale jeśli mamy ładny szablon dla joomli to także sklep będzie ładnie wyglądał.

Presta shop

Darmowe oprogramowanie dla sklepu internetowego. Jest prawie całkowicie spolszczony. Łatwa konfiguracja. Wszystko jest proste. Wystarczy się zorientować, pooglądać, poćwiczyć, żeby samemu skonfigurować sklep. Problemem będzie szata graficzna gdyż motywy są drogie. Dla najnowszej wersji nie znalazłam darmowych. Jak z tego wybrnąć? Najprościej zmodyfikować css dla domyślnego motywu.

Tutorial jak zrobić motyw dla prestashop – http://blogs.callosmart.com/2011/02/03/creating-a-prestashop-1-4-theme-from-scratch/

 

 

 

 

 

 

template monster


Profesjonalny Hosting


2 Comments
  1. Najlepiej jest zainwestować w sklep napisany od zera. Wtedy mamy wsparcie techniczne firmy, ciekawy wygląd i zaufanie klientów.

    Pozdrawiam

    1. Różne są zdania na ten temat. Niektórzy odradzają autorskie skrypty, bo w razie zmiany firmy trzeba wszystko robić od nowa. to się lączy z kosztami.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *